ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

 weblogg

معنای تلویحی ترجمه

28 دی 1396
معنای تلویحی ترجمه

معنای تلویحی ترجمه

بنا براین ترجمه عبارت است از : رساندن یک معنا به زبان دوم به گونه ای که در زبان اول ابلاغ شده است. اما برای اینکه این کار به درستی انجام گیرد باید از این حقیقت که معنای مختلف وجود دارد اگاه باشیم.

چنین نیست که همه معناهای مورد ابلاغ به گونه ای آشکار به شکل های موجود در متن زبان مبدا بیان گردد. کشف معنای متن مورد ترجمه شامل توجه به اطلاعات تلویحی و تشریحی هر دو است.هدف این نوشته آن است که دیدی کلی از اهمیت معنای تلویحی در اختیار مترجمین تخصصی قرار دهد.

 

انواع معانی

 

مردم اغلب خیال می کنند که معنی عبارتست از چیزی که کلمات یا جملات به آن اشاره دارند. مثلا کلمه ( اپل ) اشاره به میوه ای دارد که ثمره نوعی درخت است. مردم به خاطر آنکه سیب را دیده اند و آموخته اند که به آن سیب بگویند، معنای آن را می دانند.

این نوع معنی را معنای ارجاعی میگوییم، زیرا کلمه به چیز، رویداد، اسناد یا ارتباط خاصی که شخص قادر به تصور و یا درک آن است، ارجاع می شود، جمله از آن جهت معنی دارد که به چیزی که رخ داده یا رخ خواهد داد و یا به عنوان رویداد تصور گردیده ارجاع می گردد. معنای ارجاعی خود همان موضوع ارتباط یا محتوای ارتباط است.

 

معنای ارجاعی

به صورت ساختار معنایی تنظیم شده است، تکه های اطلاعاتی کنار هم جمع شده اند، به عبارت دیگر آنها را گرد هم جمع کرده اند و بیان آنها به کمک ترکیب های مختلف صورت می گیرد. به موازت گردهم آیی آنها در واحد های بزرگتر با معنای سازمانی در سخن روبه رو می شویم که در ترجمه تخصصی باید مورد توجه قرار گیرد.

مثلا در صورتی که در متن به سیب اشاره شده باشد و دوباره در متن از اپل یاد شود، این حقیقت که همان سیب است جزیی از معنای سازمانی متن است. ممکن است اطلاعات دیگر مفسر موضوع واطلاعاتی چند هم هسته مرکزی پیام و یا به عبارت دیگر اطلاعات مهم تر و یا برجسته تر راتشکیل دهند.

آنچه اطلاعات ارجاعی را به صورت متنی منسجم گرد هم می اورد معنای سازمانی است. علایم متن سازمانی عبارتند از اشاره مستقیم، تکرار، گروه بندی و یا عوامل مهم بسیار دیگر در ساختار دستوری یک متن.

Leave your comment

  • پاسداران بوستان دوم پلاک 36 واحد 2
  • 021-26710346
  • 021-22849601
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

logo-samandehi

index5

ارسال پیام

  Mail is not sent.   Your email has been sent.